تبلیغات
طراحی وب سایت - c++3

c++3

نویسنده :
تاریخ:جمعه 29 مهر 1390-09:44 ب.ظ

4-1 تكامل سیستم عامل

زمانی كامپیوترها فقط می‌توانستند یك عمل یا یك وظیفه را در هر زمان انجام دهند اینحالت در كامپیوترها به عنوان پردازش دسته‌ای تك‌كاربره (single user batch processing) معروف است. كامپیوتر در هر زمان توانایی اجرای یك برنامه در زمان پردازش را دارد. در این سیستم‌ها كاربران معمولاً كارهایی كه می‌خواستند انجام دهند بر روی كارت پانچ قرار می‌دادند و به كامپیوتر مركزی ارائه می‌كردند. كاربران اغلب ساعت‌ها و حتی روزها منتظر جواب می‌شد. نرم‌افزارهای سیستم كه معروف به سیستم عامل هستند به منظور استفاده آسانتر از كامپیوترها توسعه پیدا كردند. سیستم‌های عامل قدیمی، مدیریت انتقالی بین وظایف محوله را انجام می‌دادند. هنگامی كه كامپیوترها قویتر و كاراتر شدند، سیستم‌های تك كاربره در استفاده از منابع سیستم

دیگر كارایی قابل قبولی نداشتند. برای مثال، بایستی تعداد متنوعی از وظایف با استفاده از اشتراك منابع برای استفاده بهینه از كامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد كه بنام Multiprogramming نامیده می‌شود. Multiprogramming چندین عملیات را بصورت همزمان در یك كامپیوتر انجام می‌دهد (این قابلیت با عنوان Multiprocessing نیز شناخته می‌شود). كامپیوتر با استفاده از اشتراك منابع در میان انواع وظایف به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اما هنوز هم در این سیستم‌های عامل، بایستی كاربران ساعت‌ها در انتظار باقی می‌ماندند.

در دهه 1960 چندین گروه از صنایع و دانشگاه‌ها پیش گام توسعه سیستم‌های عامل اشتراك زمانی (Timesharing) شدند. اشتراك زمانی یك حالت خاص از Multiprogramming می‌باشد، كه در آن كاربران از طریق یك ترمینال كه نوعاً یك صفحه كلید و صفحه نمایش می‌باشد به كامپیوتر دسترسی داشتند. در نمونه واقعی كامپیوتری كه از سیستم اشتراك زمانی استفاده می‌كند ممكن است یك دوجین یا حتی صدها كاربر بصورت مشترك از كامپیوتر استفاده كنند. كامپیوتر نمی‌تواند به درخواست‌های همزمان كاربران واكنش نشان دهد. در اینحالت كامپیوتر یك قسمت از كار یك كاربر را انجام داده و سپس سرویس را به كاربر بعدی انتقال می‌دهد. كامپیوتر این عمل را بسیار سریع انجام می‌دهد و ممكن است به چندین كاربر در هر ثانیه سرویس ارائه كند. در اینحالت كاربران گمان می‌كنند كه برنامه‌ها بصورت همزمان اجرا می‌شوند. مزیت اشتراك زمانی این است كه به درخواست كاربر سریعاً واكنش نشان داده می‌شود.


5-1 محاسبات شخصی، محاسبات توزیع شده و سرویس دهنده‌ها/ سرویس گیرنده‌ها

در سال 1977، كامپیوترهای اپل (Apple)، نماد محاسبات شخصی بودند. كامپیوترها به تدریج ارزان شدند تا مردم آنها را خریداری كرده و در كارهای شخصی یا تجاری مورد استفاده قرار دهند. در سال 1981 شركت IBM كه بزرگترین فروشنده كامپیوتر در جهان است، كامپیوترهای شخصی IBM را به بازار معرفی كرد. بسرعت محاسبات شخصی در تجارت، صنایع و مراكز دولتی وارد شد. اما این كامپیوترها هنوز هم بفرم واحدهای منفرد عمل می‌كردند. كاربران كارهای خود را بر روی سیستم خود انجام می‌دادند و سپس نتایج را بر روی دیسك منتقل می‌كردند و آنرا به اشتراك می‌گذاشتند. با اتصال چندین سیستم به یكدیگر شبكه تشكیل داده شد. شبكه‌های محلی (LAN) از این نوع سازماندهی می‌باشند. این فرآیند سبب هدایت بسوی محاسبات توزیع شده در سازماندهی محاسباتی گردید. كامپیوترهای شخصی بقدر كافی قدرت پیدا كرده بودند كه می‌توانستند محاسبات جداگانه چندین كاربر را انجام داده و وظایف ارتباطی و عبور اطلاعات بصورت الكترونیكی را فراهم نمایند.

امروزه كامپیوترهای شخصی نسبت به كامپیوترهای دهه قبل چندین میلیون برابر، قدرت بیشتر پیدا كرده‌اند. ماشین‌های قدرتمند رومیزی كه ایستگاه كاری (Workstation) نامیده می‌شوند، توانایی بسیار زیادی در ارائه سرویس به كاربران با نیازهای متفاوت دارند.

اطلاعاتی كه حالت اشتراكی دارند در كامپیوترهای شبكه موسوم به سرویس‌دهنده (Server) قرار می‌گیرند. این كامپیوترها اطلاعات و برنامه‌ها را در خود نگهداری می‌كنند كه ممكن است توسط سرویس‌گیرنده‌ها (Clients) كه در سرتاسر جهان توزیع شده‌اند مورد استفاده قرار گیرند، از اینرو عبارت سرویس‌دهنده/سرویس‌گیرنده (Server/Client) وارد صحنه گردید. زبان‌های C و C++ به عنوان زبان‌های برنامه‌نویسی، برای نوشتن نرم‌افزار سیستم عامل برای كامپیوترهای شبكه و كاربردهای توزیع شده Server/Client انتخاب شده‌اند، امروزه سیستم‌های عامل پرطرفدار همانند UNIX، Linux، Solaris، MacOs، Windows 2000 و Windows XP دارای قابلیت‌های فراوانی هستند كه در مورد آنها صحبت خواهیم كرد.


6-1 تاریخچه اینترنت و
www

در اواخر دهه 1960، پورفسور H.M.Deitel از دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه MIT بود. پروفسور Deitel بر روی پروژه Mac  دانشگاه MIT كه سبب پیدایش ARPA  شده كاركرده است. ARPA میزبان كنفرانسی شد كه میهمانان آن مجموعه‌ای از پدید آورندگان ARPA در دانشگاه Illinois بودند و در آن به بحث و بررسی مباحث مختلف پرداخته شد. در این كنفرانس طرح شبكه كردن، كامپیوترهای اصلی دانشگاه‌های سهیم در پروژه ARPA مطرح گردید. كامپیوترهای متصل شده با خطوط ارتباطی با سرعت كمتر 56 kbps كار می‌كردند (1 kbps معادل، 1024 بیت در هر ثانیه است)، در آن زمان بیشتر مردم (كسانی كه به شبكه دسترسی داشتند) از طریق خطوط تلفن با سرعت 110 بیت در هر ثانیه به كامپیوترها متصل می‌شدند. در این كنفرانس در مورد مباحث گوناگونی صحبت شد و سرانجام ARPA به ARPAnet تغییر نام داد كه پدر بزرگ اینترنت است.

گروه‌های مختلف بر روی طرح اولیه به روش‌های گوناگونی كار كردند. اگر چه ARPAnet امكان تحقیق به محققان خود را بر روی كامپیوترهای شبكه می‌داد، اما اصلی‌ترین مزیت آن بهبود قابلیت برای ارتباط آسان و سریع بود كه امروزه بنام پست الكترونیكی (e.mial) شناخته می‌شود. این قابلیت امروزه نیز در اینترنت در زمینه پست الكترونیكی و انتقال فایل در میان میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان بكار گرفته می‌شود. شبكه طراحی شدة در آن زمان فاقد یك كنترل مركزی بود. به این دلیل كه اگر بخشی از شبكه از مدار خارج می‌شد، مابقی بخش‌های شبكه هنوز هم قادر به ارسال و دریافت بسته‌های اطلاعاتی از طریق مسیرهای جایگزین بودند.


پروتكل (مجموعه قوانین) برقراری ارتباط بر روی شبكه
ARPAnet امروزه بنام            TCP (Transmission Control Protocol)شناخته می‌شود. این پروتكل سبب می‌شود كه پیغام‌ها با دقت و به درستی از سوی فرستنده به گیرنده ارسال شوند. برای تشخیص بخش‌های مقابل، شبكه ARPAnet موجب توسعه پروتكل اینترنت یا IP (Internet Protocol) شد كه بدنبال آن واقعیت "شبكه‌ای از شبكه‌ها" تحقق پیدا كرد و معماری جاری در اینترنت شد. مجموعه‌ای از این پروتكل‌ها بعنوان TCP/IP شناخته می‌شود.

وب گسترده جهانی (World Wide Web) به كاربران كامپیوتر امكان می‌دهد تا مستندات مبتنی بر مولتی مدیا را یافته و به آنها نگاه كنند (مستنداتی متشكل از متن، گرافیك، انیمیشن، صوت یا ویدئو). در سال 1989، پورفسور Tim Berners-Lee از گروه CERN (سازمان اروپا در زمینه تحقیقات هسته‌ای) شروع به توسعه تكنولوژی، در زمینه به اشتراك گذاری اطلاعات از طریق فوق لینك‌ها در مستندات متنی كرد. اینكار بر مبنای زبان جدیدی بنام SGML صورت گرفت (استانداردی برای تبادل اطلاعات)، كه Berners-Lee آنرا (HyperText Markup Language) HTML  نامید. البته Lee پروتكل‌های ارتباطی برای سیستم اطلاعاتی فوق متن جدید خود نوشت كه او از آن بعنوان World Wide Web نام برد. امروزه اینترنت و WWW از بخش‌های اصلی و ضروری در زندگی انسانها شده‌اند. در گذشته، بیشتر برنامه‌های كامپیوتری روی یك سیستم منفرد به اجرا در می‌آمدند (كامپیوترهای كه به كامپیوتر دیگری متصل نبودند). امروزه برنامه‌های كامپیوتری می‌توانند برای برقراری ارتباط مابین میلیون‌ها كامپیوتر نوشته شوند.نوع مطلب : C++&C 

foot pain from sciatica
سه شنبه 13 تیر 1396 09:41 ب.ظ
We're a gaggle of volunteers and opening
a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You've performed an impressive
process and our entire neighborhood might be grateful to you.
https://haileyhenter.wordpress.com/2015/06/27/how-to-help-hammertoe-pain
دوشنبه 1 خرداد 1396 11:11 ب.ظ
Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some
nice procedures and we are looking to trade techniques with
others, why not shoot me an e-mail if interested.
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 11:51 ق.ظ
Hi, this weekend is pleasant in support of me, as this occasion i am
reading this enormous informative article here at my house.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 12:06 ق.ظ
Thank you for any other informative web
site. Where else could I am getting that kind
of info written in such an ideal manner?
I have a venture that I am just now operating on, and I have been at the glance out for such info.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 02:21 ق.ظ
What's up, this weekend is fastidious in support of me, for the
reason that this moment i am reading this fantastic informative
article here at my residence.
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 01:12 ب.ظ
There's certainly a lot to learn about this topic. I love all
the points you have made.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر